poniedziałek, 25 stycznia 2010

Karnawał Blogowy RPG #8: Marzy mi się...

Karnawał nie ma końca!

Wczoraj zakończyła się edycja siódma, Enc zamieścił jej podsumowanie na swoim blogu (a dokładnie tutaj), a tymczasem starujemy już z kolejną! Dotychczas rozmawialiśmy o sprawach dosyć poważnych jak najważniejsze zasady, gracze, czy przyszłość RPG w ogóle. Ja tymczasem chciałbym zaproponować temat lżejszy, w którym możecie oddać się fantazji i snuć marzenia. Drodzy bloggerzy, napiszcie mi kilka słów o tym co:
Marzy mi się...

Usiądźcie wygodnie, przymknijcie oczy i pomyślcie, co takiego jeszcze w RPG jest, czego nie zrealizowaliście? może to kampania "od zera do bohatera"? Może na półce kurzy się jakiś fajny podręcznik, którego nigdy nie mieliście okazji wykorzystać? Albo macie przed oczyma scenę z książki, filmu, zasłyszanej bajki, której nie mieliście dotąd jak wpleść w swoje sesje? Być może chcielibyście zobaczyć, jak zachowają się gracze w pewnej sytuacji lub cały czas dopieszczacie swój roleplejowy opus magnum?
Rzecz jasna powyższe propozycje nie wyczerpują tematu. Piszcie o czym chcecie, byle byłoby to marzenie związane z grami fabularnymi. chcecie wydać swój system, założyć wydawnictwo, portal, to także chwila, aby podzielić się refleksją.

***

Notki karnawałowe proszę zgłaszać w komentarzach do mojej, linki będę zamieszczał bezpośrednio w w tekście na jego końcu. Zamknięcie edycji nastąpi 25 lutego 2010, czyli za miesiąc, a kolejną edycję poprowadzi Omlet, którego ubiegłem o ze zgłoszeniem tematu o jakąś godzinę, czy dwie :).

***

Uczestnicy ósmej edycji Karnawału Blogowego


1. Enc - Nemezis!:
Początkowo zamierzałem pisać o systemie doskonałym, idealnie wpasowującym się w moje gusta. Miałby być zamkniętą całością, wystarczającą do gry, ale z bogatym zasobem dodatków przeznaczonych dla osób, które nie mają czasu, chęci lub umiejętności, by tworzyć własne materiały.

2. Mordechai - Idealna sesja: [...]opowiem o sesji, jaką chciałbym przeżyć. Marzenie o takiej sesji ma już lat bodaj sześć. Swój początek ma ono na jakimś forum internetowym, nie pomnę już jakim, gdzie przeczytałem krótki raport na temat rozgrywki jednego z użytkowników w Zew Cthulhu.

3. Robert - Wyliczanka życzeń: Skarżą się co po niektórzy, że nie zamieszczam notek na blogu. Jako, że dopadł mnie zimowy marazm i nie mam żadnego ciekawego pomysłu na posta, pozwolę sobie podłączyć się pod Karnawał Blogowy prowadzony w tym miesiącu przez Paladyna i jego temat - "Marzy mi się...". Ostrzegam, że nie zamierzam się ograniczać :-). To jedziemy. Marzy mi się...

4. Albino, Key-Ghawr i Ojciec Kanonik - Marzenia do spełnienia: Ominęła nas poprzednia edycja Karnawału. Kanonik poczuł "nieopisywalną niemoc i marazm", więc zaproponował mi, żebym coś napisał. Temat był fajny, ale nie dałem rady ze względów czasowych, później z braku pomysłu. Ósmą edycję prowadzi Paladyn, a nosi ona szeroki tytuł "Marzy mi się...". Kanonik poczuł "nieopisywalną niemoc i marazm" raz jeszcze, ale zaczęliśmy rozmawiać o pewnym narastającym zjawisku, które O. K. wyczuł rok temu: Powrót Boxów w RPG!

5. Krzemień i jego wyliczanka: Był kiedyś taki serial w telewizorni, oglądałem jak byłem mały. Nazywał się "Siedem Życzeń", w owym serialu mówiący kot Rademenes(polecam taką pizzerie w Łodzi) będący wcieleniem egipskiego kapłana spełniał 7 życzeń pewnego chłopca. Gdybym to ja znalazł Rademenesa to lista wyglądałaby tak:

6. Neurocide i jego Marzenia: Ostatnio spełniło się jedno z moich marzeń. Na powrót zostałem redaktorem naczelnym pisma poświęconego RPG.

7. Seji w swojej notce pisze nie o rzeczach, a o ludziach: Mam marzenie: żeby szeroko pojęty fandom przestał wreszcie strzelać focha na odgłos najlżejszej nawet krytyki.

8. Kastor Krieg snuje marzenia o tłumaczeniach, dywersyfikacji i dojrzałych marzeniach: W zasadzie to życzę sobie “tego, co Seji” i jeszcze troszkę.

9. Khaki i jego pierwszy oraz drugi post. Co prawda nie określił ich mianem karnawałowych, jednak pisze na temat, więc warto poczytać, co ma do powiedzenia.

10. Sil i jego "Reset i odnerdzenie o RPG: Trwa 8 edycja Karnawału Blogowego, tym razem pod hasłem "Marzy mi się...". Postanowiłem więc i ja dołożyć do niego swoją cegiełkę. A marzy mi się... Przede wszystkim totalny reset pojęcia RPG. Tak aby hasło "gram w RPG" znaczyło tyle co "gram w gry komputerowe", "gram w planszówki".

11. Paladyn i jego podręcznikowe marzenia: Moje marzenia erpegowe są bardzo proste. Nie mam aspiracji do uczestnictwa w społeczności, nie muszę kupować branżowych periodyków, ani znaleźć się w sklepie, wielkim jak Domy Towarowe Centrum, ale wypełnionym grami.

12. Chavez o fandomie internetowym: Najnowszą edycję prowadzi Paladyn, ale to Seji ukradł mi literki. Czemu? Bo mamy dość zbliżone marzenia RPGowe. Kiedyś, chyba we wstępniaku do któregoś Gwiezdnego Pirata, Ignacy Trzewiczek cieszył się, że wszystko idzie dobrze. Że najwidoczniej wszystkie internetowe mendy wyzdychały. I takie to właśnie mam marzenie. I to w zasadzie tyle, bardziej zainteresowanych zapraszam do poczytania o tym, dlaczego tak mi się marzy.

13. Omlet o dokończeniu swoich projektów: W zasadzie nie wiem czemu zwlekałem aż tyle czasu z napisaniem notki na tą edycję Karnawału. Chyba po prostu lenistwo i zapominalstwo, skutkujące tak dużym opóźnieniem.

14. Gan marzy o fandomie, liniach wydawniczych i graniu w Krakowie: Najnowsza edycja Karnawału Blogowego spotkała się z mieszanym przyjęciem. Jednym podobał się otwarty, szeroki temat, a inni już na wstępie zapowiedzieli, że nie będą brać udziału w zabawie. Zupełnie nie wiem dlaczego Karnawał, w którym mielibyśmy dzielić się swoimi RPGowymi marzeniami miałby być gorszy, od poprzednich. Dlatego ja nie mam zamiaru przerywać tradycji i czas na uzewnętrznienie swoich hobbystycznych pragnień!

15. Sławek Wrzesień marzy o naukowym podejściu do RPG: Kolejny temat Karnawału Blogowego akurat trafił mi na nastrój zaczepny. Podejmując rękawicę zmącę nieco wody i ponarzekam na naukowców i „naukawców”, użytkowników (by nie nadużywać słowa gracz) oraz twórców gier fabularnych. Pasy zapięte? Startujemy.

16. Jano o fandomie i podstawach edytorstwa: Strasznie melancholijnie zapowiada się obecna, ósma już, edycja Karnawału Blogowego. Notka będzie raczej krótka bo i w kapitalistycznym burdelu na około coraz mniej czasu na sentymenty. Marzy mi się kilka rzeczy, niekoniecznie związanych z RPGami.

17. Deadkeg przewrotnie o podręczniku prowadzenia: Abstrakcyjny temat, tak jak na rpg przystało... Grywałem sesje Zewu Chtulhu, które całkowicie spełniły moje oczekiwania. Trochę potem przeczytałem tomisko opowiadań Lovecrafta, aby nazwać go mistrzem, podobnie jak z resztą Gigera. Dlaczego zyskał mój szacunek?

18. Borejko rozprawia się z cudzymi marzeniami i oddaje własnym: Piszę z nowego miejsca zamieszkania, co powinno tłumaczyć moją absencję blogową. Jest fajnie, choć mogłoby być jeszcze lepiej. Do marca jeszcze będę miał kiepskie łączę, tak więc trochę przypominają mi się czasy modemowe, stąd i marzenia skierowane ku przeszłości.

19. Nimsarn jako spełniony ergpegowiec i głowa rodziny zastanawia się, czy wolno mu marzyć o RPG?: O czym marzył Persiwal gdy już Graala dzierżył w dłoni? No właśnie czy można jeszcze o czymś marzyć jak swe marzenia się już spełniło?

20. Yarot opowiada o swoich marzeniach: Karnawał już się skończył, ale ten blogowy trwa. W tym miesiącu tematem są marzenia. Marzenia o tym, co w grach można osiągnąć, co pokazać, co przekazać i za czym tak naprawdę tęsknimy. Temat szeroki jak rzeka i zarazem bardzo wąski, bo pasujący tylko do autora – marzenia każdy ma inne i nie sposób jest trafić w gusta wszystkich. Dlatego tym razem skazani jesteście na moje marzenia w tej kwestii. Ponieważ jest w tym wydaniu tak bardzo przyszłościowo i zarazem wspominkowo, to nie zamierzam tego zmieniać w tym kawałku tekstu. Zapraszam do czytania.

21. Kutak skromnie marzy o RPG jako sztuce wyższej: Marzy mi się tylko jedna rzecz – rozgrywka, konkretna, od dawien dawna wymarzona sesja w konkretnej konwencji. O co chodzi? O zaadaptowanie na potrzeby RPG “sztuki wyższej” (tak, wiem, mało kto lubi ten podział – podobnież i ja, ale ciężko było to inaczej określić).

22. Kaellion marzy o graniu jak za dawnych czasów, ale i po nowemu: W końcu trzeba się zabrać za Karnawał Blogowy. Ostrzegam, będzie prywatnie i kameralnie. Żadne tam pokoje na świecie czy RPGi za złotówkę. Dziś będzie o małych marzeniach które maja duże szanse się spełnić.

23.Drozdal marzy o opus magnum swoim i cudzym: W sumie niezbyt wypada się chwalić, ale większość moich najważniejszych i zarazem największych marzeń związanych z grami fabularnymi się już spełniła (przynajmniej tych z półki z marzeniami, które mają szansę realną na spełnienie się). Ale nie ma co zaczynać list, bo nie o tym miała być w tej edycji mowa.

24. Drone i sześć marzeń robotyki: W związku z trwającym karnawałem blogowym postanowiłem napisać kilka słów.

25. Glinthor marzy o powrocie do świata pierwszych wspomnień: No ładnie. Nim się człowiek obejrzał nastała końcówka lutego. Gdzie ten czas się podział? Mówiąc szczerze jakoś go nie poczułem. Blog świeci pustkami, jedynie Karnawał zmobilizował mnie do wyplucia z siebie kolejnej porcji tekstu. Paladyn nieźle rozpuścił towarzystwo swoim Karnawałowym tematem, który notabene jest jak woda na młyn każdego RPG-owego tetryka.

26. Smartfox o marzeniach bliskich spełnienia: W chwili obecnej marzenia raczej wyznaczają mi cel praktyczny, możliwy do osiągnięcia, inaczej niż niegdyś. Dlatego, mimo iż początkowo temat zaproponowany przez Paladyna wydawał się i ciekawy, i łatwy, z czasem pozostał już tylko ciekawy.


Dotychczas Karnawał Blogowy prowadzili:

#1 Borejko: Przyszłość gier fabularnych

#2 Neurocide: Wygrzebańcy

#3 Smartfox: Niezapomniana sesja RPG

#4 Seji: Ulubione realia

#5 Zuhar: Najważniejsze reguły

#6 Glinthor: Śmierć w RPG

#7 Enc: Gracze

34 komentarze:

 1. Dzięki za organizację, ale przyznam, że dla mnie temat ten jest bardzo sentymentalno-nijaki (pewnie z 80% notek nie przeczytam, gdyż będą dotyczyć marzeń ludzi, którzy mnie nie obchodzą) i będę pozytywnie zaskoczony, jeżeli zaowocuje cennymi przemyśleniami.

  Swojej notki raczej nie napiszę, bo ograniczałaby się do tego, że chciałbym przeżyć sesję taką, o jakiej pisał Trzewik w "Graj z głową" - sesję, gdy BG ma urodziny, jest impreza, a sesja wieńczy kilka miesięcy/lat wspólnej gry.

  I tyle. : )

  OdpowiedzUsuń
 2. @Aureus

  Podobna sesje mielismy kiedys w D&Mlotku (czyli Stary Swiat d20) :).

  Planowana przygoda zamienila sie w pogrzeb jednego z BG. Mialo byc skromnie, a wyszla zabawa na cale miasteczko, z uroczystym pochodem, fajerwerkami, tancami, hulankami. Swoja droga jedna z przyjemniejszych przygod w mojej historii. MG porzucil oryginalny plan i widzac nasze zaangazowanie, wtracal wlasne watki zabawowe. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. @ Auri
  Masz rzadki talent do koszenia człowieka na wstępie. Szkoda, że nie przekłada się on na podobny dystans do siebie w drugą stronę.

  Nie bardzo rozumiem, po co piszesz, ze 80 % notek nie przeczytasz. Nie bardzo mnie to obchodzi i podejrzewam wielu innych czytelników tego blogu (nota bene podobnie jak Ciebie nie obchodzą oni).

  I tyle :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wydaje mi się, że jako osoba organizująca jedno z głównych źródeł propagujących Karnawał (po Bagnie - mam tu na myśli newsowanie w serii "co tam panie" i o promocji każdej edycji osobno; news o edycji ósmej już jest na stronie Poltera, zazwyczaj staram się też pisać jedne z pierwszych notek edycji i wrzucać je na Polterze, by więcej osób widziało, że it's on) wydało mi się stosowne wypowiedzieć, jaki może być powód, że w tym miesiącu prawdopodobnie nie będę zbyt często o Karnawale jako takim wspominał.

  To chyba lepsze niż późniejsze flejmy, że "ałre obraził sie na blogerów i już nie mówi o karnawale", prawda? : )

  Jakby co, więcej się w tym temacie nie wypowiem - mam "1984" na biurku i egzaminy, nie chcę spędzać czasu na kłótniach.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale ja nie zamierzam się kłócić. Tak jak Ty dałeś sobie prawo do komentarza, tak i ja sobie. Co do flejmów, nie do mnie z tym, nie biorę w nich udział, podobnie jak w przewidywaniach, co kto powie o Tobie.

  Ogolnie tylko zastanawia mnie, że skoro już teraz deklarujesz nieprzeczytanie 80 % notek, to nie będziesz w stanie stwierdzić, czy są tam zawarte wartościowe przemyślenia.

  OdpowiedzUsuń
 6. Enc:

  Podsumowanie już gotowe http://3k10.wordpress.com/2010/01/25/karnawal-blogowy-rpg-7-gracze-podsumowanie/

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziekuję kolejnemu Ojcowi Powadzącemu Karnawał. Zamierzam przeczytać co najmniej 80 % notek, gdyż będą dotyczyć marzeń osób, które ludzi którzy mnie obchodzą, choćby dlatego że aktywnie tworzą sporo treści erpegowych. Mam nadzieję że tym razem zdązę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Super temat, legalnie prywaty i wywnętrzenia odwalać można :D
  Pewnie już dziś zacznę coś skrobać.

  OdpowiedzUsuń
 9. No i lipa. :P
  O graczach nie mialem nic do powiedzenia (tak, Enc, zabiles mnie tematem), teraz chyba bedzie podobnie. Tak, marzenie jakies tam mam, ale czy sie nim podziele czy nie, to i tak nie zrealizuje (no chyba, ze prace rzuce :P).

  Anyway, dzieki i powodzenia! :)

  OdpowiedzUsuń
 10. @Aure - "mecenas daje złoto, mecenas wymaga", pokornie informuję, iż postaram się zainteresować swoim wpisem. A jakby wyszedł już nudny, to przynajmniej gołą babę dorzucę!

  A Paladynowi dziękuję za fajny temat - bo sam, niezależnie od Karnawału, chciałem o czymś takim w najbliższym czasie pisać. ;)

  Pozdróweczki

  OdpowiedzUsuń
 11. Wrzuciłem swój karnawałowy wpis.

  http://3k10.wordpress.com/2010/01/28/nemezis-2/

  OdpowiedzUsuń
 12. Pozwoliłem sobie przyłączyć się do Karnawału. :)
  http://wypaskulturowy.blogspot.com/2010/01/kb-rpg-8-marzy-mi-sie.html

  OdpowiedzUsuń
 13. Siup:
  http://boby-log.blogspot.com/2010/01/kb-rpg-810-zyczen.html

  OdpowiedzUsuń
 14. Nasz wspólny post:

  http://bialylew.blogspot.com/2010/02/karnawa-blogowy-marzenia-do-speenienia.html

  OdpowiedzUsuń
 15. http://mojerpg.blogspot.com/2010/02/karnawa-blogowy-8-marzy-mi-sie.html kolejny wpisik ode mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Olsnilo mnie, wiec sie dolaczam.
  http://my.opera.com/Seji/blog/2010/02/06/karnawal-blogowy-rpg-8-marzy-mi-sie

  OdpowiedzUsuń
 17. http://oneiros.pl/kastor/karnawal-blogowy-8-marzy-mi-sie/

  To i ja wrzucę swoje trzy grosze. A co, w końcu się przemogłem :)

  OdpowiedzUsuń
 18. W końcu zebrałem się, aby napisać na karnawał. Moje trzy eurocenty:

  http://sil.polter.pl/,blog.html?8244

  OdpowiedzUsuń
 19. http://chavez.asylus.pl/2010/02/kb-rpg8-marzy-mi-sie/ :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Czas na mnie :D

  http://bala-gan.blogspot.com/2010/02/kb8-mam-marzenie.html

  OdpowiedzUsuń
 21. http://wrzesien.waw.pl/?p=611

  OdpowiedzUsuń
 22. nowy
  http://deadkeg.blogspot.com/2010/02/karnawa-blogowy-rpg-8-marzy-mi-sie_08.html

  OdpowiedzUsuń
 23. Moje małe co nieco w kolejnym karnawale:

  http://nam-tar.blogspot.com/2010/02/pomazao-mi-sie-karnawa-blogowy-8.html

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 24. Tym razem się wyrobiłem. Jako to w zwyczaju dziękuję za prowadzenie KB RPG.
  http://gryfabularne.blogspot.com/2010/02/kb-rpg-8-marzy-mi-sie-podroz.html

  OdpowiedzUsuń
 25. Chybia zdążyłem?
  http://sciezkanimsarnaa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 26. I ja się dorzucam z tekstem

  http://lastinn.net/numer-44-stare-dzieje/

  OdpowiedzUsuń
 27. http://erpegranie.wordpress.com/2010/02/23/kb-8-skromne-marzenia/

  Oto i moje marzenia. ;)

  OdpowiedzUsuń
 28. To będzie debiut :)
  http://kaellion.blogspot.com/2010/02/karnawa-blogowy-rpg-8-marzy-mi-sie.html

  OdpowiedzUsuń
 29. http://my.opera.com/Drozdal/blog/2010/02/24/karnawal-blogowy-rpg-8-marzy-mi-sie

  OdpowiedzUsuń
 30. coś ostatnio ledwo się wyrabiam
  http://glinthor.blogspot.com/2010/02/pierwsze-wspomnienia.html

  OdpowiedzUsuń
 31. Znów na ostatnią chwilę: http://smartfox.wordpress.com/2010/02/24/karnawal-rpg-odc-8-marzenie/

  OdpowiedzUsuń
 32. Na ostatnią chwilę, ale co tam: http://valkiria.net/index.php?type=special&area=4&p=articles&id=15456

  OdpowiedzUsuń
 33. Też chciałem się załapać:
  http://my.opera.com/Misiolak/blog/marzy-mi-sie-bohater-z-marzeniami-kb-8

  OdpowiedzUsuń
 34. Paladyn, mam prośbę, mógłbyś zaktualizować adres, bo zmieniłem bloga z kaellion.blogspot.com i wpis wisi teraz na http://beastworm.blogspot.com/2010/02/karnawa-blogowy-rpg-8-marzy-mi-sie.html

  OdpowiedzUsuń