wtorek, 10 czerwca 2014

Drugi fragment startera D&D

Praktycznie każdy dzień przynosi nam nowe informacje o starterze nowej edycji D&D. Wczoraj Mike Mearls opisał założenia, jakie towarzyszyły tworzeniu zestawu i przygody wprowadzającej, dziś dostaliśmy kolejna próbkę.

Wiem, że bardziej interesuje was próbka, więc od razu skieruję Was TUTAJ. Klikając w odnośnik znajdziecie tabelkę ekwipunku, jaka znajdzie się w najbardziej podstawowej wersji reguł. Jeśli mam porównać do tekst, najbardziej kojarzy mi się z edycją 3.x. Nie chcę oceniać książki po okładce, ale jak dal mnie, skojarzenie nie jest najprzyjemniejsze.

Jeśli chodzi o przygodę, to dostaliśmy kilka informacji, które rozproszyły (chyba) moje obawy. Nie będziemy bronić Sukinyna, który był osadą centralną dla Night's Dark Terror. Przygoda, której autorem jest Rich Baker nosi tytuł Lost Mine of Phandelver i będzie toczyła się dookoła jednego, centralnego lochu - leża goblińskiego plemienia. Oprócz tego DM dostanie trzy inne podziemia oraz pięć ciekawych lokacji. Podczas tych "firmowych" przygód bohaterowie będą mieli szanse awansować do piątego poziomu doświadczenia. Ukończywszy je, gracze będą mogli "przesiąść" się na Basic D&D lub zestaw trzech podręczników. Przygoda będzie liczyła 64 strony i DM-owie znajda w niej wiele "zahaczek", by rozszerzyć ją wedle własnych życzeń. Ma to być sandbox pokroju keep on the Borderland, ten jednak okazał się być zbyt monotonny, a niekiedy trudny do okiełznania dla niektórych Prowadzących.

Podręcznik z zasadami będzie z kolei liczył tylko 32 strony i ma stanowić takie wprowadzenie do D&D, że będzie można po nie sięgać wiele razy i będzie przydatne nawet wtedy, kiedy gracze będą już doświadczeni.

O szczegółach procesu tworzenia modułu wprowadzającego Rich Baker będzie pisał w przyszłym tygodniu, o czym nie omieszkam poinformować!

4 komentarze:

 1. Oni pewien format tabelek od 3 ed utrzymują. Uznali że jest przejrzysty. :) Jednym pasuje innym nie, ja tam się przyzwyczaiłem. Ale czekam na dalsze wieści na Zwoju.

  OdpowiedzUsuń
 2. Format formatem, ale ta tabelka wygląda jak żywcem wyjęta z 3.5. czy to dobrze wróży? Podejrzewam że cała ta nowa edycja wraz ze starterem to będzie kopia trójki z jakimiś tylko wskazówkami jak pod to przerabiać stare moduły.. liczyłem na dużo większy ukłon w stronę starej szkoły jednak, a tu się szykuje nawet przeładowanie zasad w starterze...

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiem, czy nie idziesz za daleko w swojej ocenie, Grognerdzie. spójrz na poprzednie posty, starter ma 32 strony zasad. Podczas playtestów nowa edycja przeszła etap "trójkopodobności", ale reakcja testerów otrzeźwiła projektantów i się z tego wycofali.

  Tabelka, DC jakoś kojarzą się z trójką, choć to dziwne, bo mogłyby i z czwórką.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiem, czy nie idziesz za daleko w swojej ocenie, Grognerdzie. spójrz na poprzednie posty, starter ma 32 strony zasad. Podczas playtestów nowa edycja przeszła etap "trójkopodobności", ale reakcja testerów otrzeźwiła projektantów i się z tego wycofali.

  Tabelka, DC jakoś kojarzą się z trójką, choć to dziwne, bo mogłyby i z czwórką.

  OdpowiedzUsuń