niedziela, 12 czerwca 2011

Sensacja i Przygoda - ku inspiracji cz. 2

Kolejna porcja filmów, a także stron internetowych, które mogą się przydać podczas prowadzenia Sensacji i Przygody.

Changeling- film w reżyserii Clinta Eastwooda, oparty na autentycznej i tragicznej historii matki, która poszukuje zaginionego dziecka. Policja szybko je odnajduje i wtedy zaczynają się kłopoty... O kunszcie aktorskim Clinta można deliberować, ale o umiejętnościach reżysera nie ma sensu, tutaj Eastwood pokazuje pazur. Dodatkowo film fenomenalnie przedstawia nastrój epoki i poddaje wiele pomysłów wizualnych, któe pomogą zobrazować graczom świat. Scena na szafocie robi piorunujące wrażenie.

Carnivale - dwa sezonu serialu pokazały Amerykę targaną problemami społecznymi, ekonomicznymi i nadnaturalnymi. Jeśli ktoś chciałby zaprezentować graczom nadnaturalne niebezpieczeństwa, nie uciekając się od razu do mitów Cthulhu, znajdzie tutaj bogate uniwersum, niesztampowe i pozwalające na naprawdę wiele ciekawych przygód. Szkoda, że serialu nie doprowadzono do końca.

Boardwalk Empire - Gangsterzy, prohibicja i skorumpowani politycy. Do tego pieniądze, piękne kobiety i lata trzydzieste. Do tego mocną stroną jest wizualność serialu, która pokazuje specyfikę i klimat tamtych czasów. Ale chyba się powtarzam.

Dodatkowo, chciałbym polecić dwie strony internetowe:

Pierwsza to Shorpy.com, która stanowi zbiór fotografii z epoki. Niektóre robią piorunujące wrażenie, zwłaszcza, gdy zastanowimy się nad tym, jak bardzo uległy zmianie nasz sposób myślenia i warunki życia, a wszystko to w ciągu jednego wieku. Fotografie pochodzą z dziewiętnastego i dwudziestego wieku, więc należy trochę poszukać. Ja wydrukowałem jedną z nich (panoramę Nowego Jorku) i wisi nad biurkiem, ku inspiracji.

How to be Retronaut to podobna strona, która specjalizuje się w ciekawostkach i dziwadłach. tutaj poszukiwania mogą być dłuższe, ale kolorowe zdjęcia Indian z lat dwudziestych, czy sceny z życia codziennego pogranicza są bezcennym źródłem inspiracji.

2 komentarze:

 1. " O kunszcie aktorskim Clinta można deliberować"

  A chcesz w ryja? ;)

  "Carnivale" zmiażdżyło mnie. Postacie i estetyka nieziemskie. Miało być 6 sezonów, ale te dwa też się fajnie domykają.

  "Boardwalk Empire" czeka na oglądnięcie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Changeling - Po naszemy Oszukana. Drewniana gra aktorska, nie tylko, Angeliny kladzie ten film. Warto obejrzec dla scenografii.

  OdpowiedzUsuń