piątek, 20 sierpnia 2010

W rocznicę urodzin...

Gdyby żył, miałby dzisiaj skromne 120 lat na karku. Howard Philips Lovecraft obchodziłby dzisiaj kolejne urodziny, ale nie wiem, czy hucznie by je celebrował.

O Samotniku z Providence napisano już wiele. Postać pisarza obrosła nimbem legendy, podobnie jak jego twórczość. Czy to za sprawą mody, czy rzeczywistych walorów jego twórczości, jej wpływ jest ogromny i sięga daleko poza literaturę. Płyty i utwory poświęcone Mitom nagrywało wiele zespołów od tuzów pokroju Metallica, po bardziej niszowe jak Esoteric. Lovecraft znalazł się na srebrnym ekranie, choć tutaj nie miał zbyt wiele szczęścia. Dopiero za sprawą HPL Historic Society mogliśmy się cieszyć udaną i wierna oryginałowi adaptacją twórczości, niemym "Call of Cthulhu". Miejsmy nadzieję, że drugi film towarzystwa, "Whisperer in the Dark" ukaże się już niebawem i będzie równie dobry, co pierwsza próba twórców.

Lovecraft i jego mity stały się także tematem gier komputerowych ("Call of Cthulhu: Dark Corners of the Earth", "Prisoner of Ice" oraz pewna amatorska produkcja, której tytułu niestety nie pamiętam), komiksów (od pełnoprawnych adaptacji ze stajni Marvel, po humorystyczne "Unspeakable Vault of Doom",  gier planszowych (seria "Arkhamhorror", "Stars are Right" i kilka innych oraz rzecz jasna gier RPG.

W tej chwili relatywnie dostępnych jest pięć tytułów: Call of Cthulhu (Chaosium), Trail of Cthulhu (Pelgrane Press), Shadows of Cthulhu (Reality Deviants Press), Realms of Cthulhu (Reality Blurs) oraz Call of Cthulhu d20 (Chaosium), choć ten ostatni tytuł jest chyba najtrudniejszy do zakupienia.

Z okazji urodzin Mistrza chciałem Wam dać pewien prezent. Jest to artykuł opisujący księgę wiedzy, który możecie wykorzystać, grając w każdy z pierwszych czterech, wymienionych przeze mnie systemów. Początkowo powstał on jako szkic do Masque of the Red Death, ale biorąc pod uwagę niewielka popularność, jaką ta gra cieszy się w Polsce, bardziej przyda się Strażnikom i Badaczom. Materiał ten poszerzyłem w porównaniu do oryginału tak, aby bardziej pasował do realiów prozy HPL-a.

Miłej zabawy i wszystkiego najlepszego, Hovardzie!

Jeśli macie dość odwagi i poczytalności, Księgę Kości możecie znaleźć na tej półce.

8 komentarzy:

 1. W grach jeszcze byl http://en.wikipedia.org/wiki/Shadow_of_the_Comet Shadow of the Comet.

  A poza tym, bede mogl to podkleic na stronie, jakby co?

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapodaj link, bo na wiele więcej to nie zasługuje. Do RoC jest raptem kilka zdań, to nie jest tekst pisany z myślą o SW, więc nie ma sensu "rozwadniać" charakteru strony GRAmela.

  OdpowiedzUsuń
 3. @Paladyn

  Obadaj to:

  http://www.youtube.com/watch?v=EHxuWBzBbpw&feature=related

  ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. H.P. Lovecraft Band na moich sesjach to "must". ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Warty posłuchania jest Nox Arcana - Necronomicon

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajną rzecz zrobili Tiger Lillies http://www.youtube.com/watch?v=lYsK7AZ38YM . Trudne w odbiorze, ale odpowiednio szalone.

  A co do CoC D20, to kupiłem okazyjnie na allegro :).

  @ O.K.
  HP Lovecraft, o ile pamiętam to progresywa z lat 70tych?

  OdpowiedzUsuń
 7. @Gonzo
  Recka Necronomiconu będzie na moim blogu w środę.

  @Notka
  Do gier komputerowych można jeszcze dorzucić Quake'a! : D

  OdpowiedzUsuń