środa, 4 sierpnia 2010

Burzowa przyszłość WFRP3

Fantasy Flight Games opublikowało dokument, który w fabularyzowanej formie przybliża plany wydawnicze. Na przestrzeni jesieni 2010 i wiosny 2011 okaże się sporo dodatków, opisujących potwory, zawiłości walki, nowe profesje oraz przygody.

Zmienia się format gry, powrócą w mocniejszej prezencji książki i podręczniki tradycyjne. I tutaj, pojawi się zgrzyt. Dla przykładu, bestiariusz będzie się składał z dwóch zestawów pudełkowych: "Creature Vault" i "Creature Colection". Ten pierwszy ma być książką w twardej oprawie, na kartach której zebrano wszelkie zasady, informacje, reguły i opisy potworów ze Starego Świata. W skład tego drugiego wchodzić będzie materiał uzupełniający: karty, żetony i wszystko to, co stanowi akcesoria WFRP3. Cena wynosi odpowiednio: 29,95 i 39,95 dolarów, a więc za bestiariusz będziemy musieli zapłacić 70 dolarów!

Niestety, to nie koniec złych wiadomości. Mam wrażenie, że szykuje nam się WFRP edycja 3,5. Śladem bestiariusza i w podobnej mu formie mają pójść "Player's Vault" i "Player's Guide", a także "Game Master's Vault" i "Game Master's Guide". Ich ceny będą identyczne, podobnie jak format wydania (książka w twardej oprawie i pudełko z kartami). Materiał jaki będzie w nich zawarty to informacje z opublikowanych już pozycji plus "materiał ekskluzywny", nowy, do tej pory nigdzie nie opublikowany. Oznacza to między innymi, że chcąc mieć dostęp do niego, muszę kupić podręczniki i pudełko za 70 dolarów, otrzymując w znacznej informacji znane już z uprzednio wydanych suplementów, które kosztowały niemałe pieniądze!

Jeżeli dobrze rozumiem informacje zawarte w tym pliku, to bardzo, ale to bardzo nie podoba mi się polityka wydawnicza i kurs, jaki obiera FFG.

6 komentarzy:

 1. Paladyn i jeszcze mi powiedz, że jesteś zaskoczony? :) Widać, że mają tam speców od siorbania kasy od ludzi.

  OdpowiedzUsuń
 2. "Mają rozmach skurwisyny..." ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Szczerze mówiąc panowie, to poczekam na rozwój sytuacji, choć przyszłość nie wygląda różowo.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie łamał bym się. Trzeba zobaczyć co to realnie będzie.

  OdpowiedzUsuń
 5. To istnieje coś takiego jak WFRP 3ed :) ? W mojej opinii była to planszówka, i dla dzieci, teraz, jak widzę z Twojego wpisu, jest jeszcze maszynką do wyciągania pieniędzy. Nie tknę tego nawet 10-stopowym kijem, zwłaszcza, że 2 edycja ma naprawdę świetną mechanikę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Niestety zapewne zmartwię tych, którzy WFRP życzą rychłego zgonu albo przynajmniej zadyszki - nie będzie czegoś takiego jak edycja 3.5. Podręczniki w twardej oprawie nie dzielą systemu na 3.0 i 3.5, nie wprowadzają też nowych zasad (Jay Little powiedział na seminarium na GenConie, że posiadacze Core Set'u nie mają czego szukać w Player's oraz Game Master's Guide) a podręczniki te pozwalają jedynie na grę bez lub z komponentami. Kolejne dodatki kontynuują dotychczasowy trend wydawniczy. FFG zapowiedziało, że nie będzie 2 wersji każdego dodatku, a 'tradycyjne' podręczniki są ukłonem i odpowiedzią na prośmy graczy, którzy "bajerków" nie tolerowali.

  "2 edycja ma naprawdę świetną mechanikę" - ta "świetna" mechanika, moim zdaniem, wypada blado w porównaniu z trzecioedycyjną.

  Levi, grałeś/aś w 3 ed. WFRP w ogóle?

  OdpowiedzUsuń