piątek, 12 lutego 2010

Dobre wieści z kolejnego świata cz. 4

Witajcie!
Za oknem najpierw śnieżyca, potem odwilż, nic dziwnego, że myślę o Dark Sunie. Dzięki forum Piazza trafiłem na zapis twittów wysyłanych podczas panelu dyskusyjnego na temat nowej edycji Athasu, a jest w nich wiele ciekawych informacji.

Zanim do nich przejdziemy, chciałbym podziękować wszystkim, którzy pomogli mi w rozszyfrowaniu zagadki goliatów. Taki wybór nie jest zły, nie dubluje się rasa, a zmianę nazwy zawsze można pominąć. Co mnie martwi, to zmiany jakie nastąpią w psychice rasy w wyniku konwertowania jej do odpowiednika czwartej edycji. Po pierwsze pół-giganty/goliaci nie będą mieli już zmiennego charakteru. To przykre, ponieważ ta zdolność świetnie oddawała ich psychologiczną niestabilność i ogromny pęd do przystosowania się oraz wtopienia w otaczające społeczeństwo. Opis goliatów prezentuje gatunek pewny siebie, dość dziki, butny i prężny, a starzy pół-giganci tacy nie byli. Cóż, zobaczymy, co z tego wyjdzie.

Padło pytanie o dragonborn i tiefling. Co do tych drugich nie widziałem na razie żadnych informacji, ale w cyklu Troya Denninga nie raz i nie dwa padało zdanie: "pustynia rodzi wiele dziwnych gatunków". Athas jest pod tym względem bardzo pojemny i nawet jeśli nie będzie dla nich osobnego miejsca, jakąś niszę dla siebie znajdą.

Co do dragonborn, Rich Bker napisał, że chciał ich athasiański odłam uczynić totalnym przeciwieństwem klasycznego: a więc mielibyśmy oportunistycznych najemników, nie dbających o dziedzictwo, a zainteresowanych tylko zyskiem. Nie jest to nic pewnego, ale zobaczymy co z tego wyjdzie.

A teraz wracając do relacji z panelu dyskusyjnego:

- Podręczniki ukażą się w sierpniu 2010. Dark Sun Campaign Guide będzie liczył 244 strony w twardej okładce, zawierał 2 nowe rasy 10 "character themes" (czyli gladiator, templar, wilder itp. o których wspominałem w poprzedniej notce), "paragon paths", ekwipunek moce, featy, . Dodatkowo, idać za głosem klientów, opis świata będzie poszerzony w stosunku do innych settingów, w książce znajdzie się też sekcja o prowadzeniu Dark Suna tak, aby był inny od klasycznych światów, krótka przygoda na wprowadzenie oraz mapa świata w formie plakatu.

-Dark Sun Creature Catalog będzie liczył 144 strony w miękkiej okładce, opisane zostanie 50 klasycznych potworów zamieszkujących Athas w 120 wariantach, a także każdy z siedmiu Królów-Czarnoksiężników i Smok. Dodatkowo DM znajdzie zasady związane z niebezpieczeństwami, i modyfikacje potworów.

- Świat otrzyma wsparcie ze strony D&D Insider. Będą publikowane nowe przygody, zasady, materiały wzbogacające.

- Kosmologia Dark Suna zostanie dopasowana do założeń czwartej edycji, jednak z zachowaniem unikalności i praw świata.

- Nie będzie słowa o gnomach (pamiętajmy, że Gallard, Zguba Gnomów wykonał swoje zadanie i rządzi teraz Nibenay), ale z czasem mają pojawiać się nowe rasy.

- Psionika będzie obecna w świecie, ale nie tak ważna jak poprzednio. Jej reguły mają znaleźć się w podręczniku podstawowym.

To w zasadzie tyle, bez wchodzenia w szczegóły mechaniki 4E. Wypada czekać na kolejne informacje i przecieki.

-

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz