środa, 2 maja 2012

Maj miesiącem Dark Suna!

Ni z tego, ni z owego, okazało się, że w maju powrócimy na Athas. Szczerze powiedziawszy, nie spodziewałem się takiego manewru, zwłaszcza, ze rozpoczyna się Rise of the Underdark, a pod koniec miesiąca ujrzymy pierwszą wersję D&D Next. Niemniej, ogromnie się cieszę, że drugi na liście moich ulubionych settingów powraca do łask WotC i robi to w nie lada stylu.


W tym miesiącu otrzymamy (pisząc "my" ma na myśli subskrybentów programu D&D Insider) sporo ciekawych materiałów. Oprócz przemiłego wstępniaka który wyszedł spod pióra Grega Bilslanda czekają nas dwie  przygody: Isle of Death i Cruel as Desert Wind. Pierwsza będzie opowiadać o próbie przywrócenia życia tytułowej Wyspie Śmierci, którą podejmuje Zamaskowane Sprzysiężenie, jednak nazwa taka jak ta, na Athasie nie bierze się znikąd. W drugiej staniemy na przeciwko machinacji i knowań domu Tsalaxla, który niejednemu bohaterowi niejednej edycji zaszedł za skórę. Oprócz tego otrzymamy kilka pomysłów na drobne przygody, które związane będą z różnymi rodzajami terenu.

Ciekawie zapowiada się artykuł o Prawdziwych, tajemnej organizacji wprowadzonej w czwartoedycyjnym podręczniku do Dark Suna. To zbiór osób, które nie mogą pogodzić się ze śmiercią króla-czarnoksiężnika Tyru i nie wierzą, aby tak potężny monarcha po prostu zginął z ręki śmiertelnika. Pośród nich jedni chcą zbadać losy Kalaka, a inni obsadzić nowego władcę na tronie*.

Na skrzydłach Dragona przyniesione zostaną ciekawe informacje o rasach, które wędrują po spalonych słońcem pustkowiach. Na pierwszym miejscu będą Thri-Kreeny, niezwykle popularne wśród graczy, pamięta tylko jedną rozgrywkę w Dark Suna, kiedy pośród graczy nie było choć jednej modliszki. Następnie dowiemy się czegoś o ptakopodobnych Kenku, by na końcu dowiedzieć się, kim są potworni najeźdźcy, którzy za cel obrali sobie pustynie Athasu.

Dodatkowo ciekawy będzie artykuł guru OSR Jamesa Mliszewskiego o oD&D (WotC coraz śmielej odwołuje się i do starszych edycji i do ich fanów. Podobno ma się ukazać reprint edycji D&D 3,5; AD&D 1E będzie dostępna nie tylko poprzez sklepy, a jednym z beta-testerów D&D Next jest Rob Conway, podobnie jak Maliszewski ważna persona OSR).

Innymi słowy, maj zapowiada się bardzo ciekawie. Co intryguje mnie jeszcze bardziej, to pytanie: czy takich "miesięcy tematycznych nie będziemy mieli więcej? Wiadomo że będzie numer Dungeona poświęcony drowom. Jakiś czas temu na stronie WotC znajdowało się zapotrzebowanie na artykuły związane z Dragonlance Planescape.

Nie pozostaje nic innego, jak czekać.

======
* Drobna uwaga. Podobny pomysł został opisany w artykułach, jakie pojawiły się w Dragonie i Dungeonie, gdy magazyny były wydawane przez... Paizo. Marionetkowy król-czarnoksiężnik imieniem Atzetuk został przedstawiony jako następca  Tectuktitlay 'a i znajdował się pod psioniczną kontrolą Mistrzów Drogi. Oni wraz z templarami rządzili Draj za pośrednictwem młodzieńca aż do owej straszliwej nocy, kiedy monarcha objawił swe prawdziwe oblicze, zrzucił kajdany i samemu przejął ster rządów.

W obecnej kosmologii, gdzie wydarzenia pięcioksięgu Troya Denninga są opcjonalne i nie musiały mieć miejsca, stąd śmierć Tectuktitlay nie musiała nastąpić, a sam monarcha nadal składa krwawe ofiary na szczycie Piramidy Słońca i Księżyca.

2 komentarze:

  1. właśnie w takich chwilach żałuję że nie mam insidera ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Po kilku żenująco kiepskich artykułach do Dark Suna (np. Faded Power, czy Trasure Vault of Father) chciałem skasować subskrypcję. Nie prowadzę 4E więc character builder mi nie potrzebny, ale nie żałuję decyzji i pozostania "w związku" z WotC.

    OdpowiedzUsuń