środa, 21 stycznia 2015

Co dalej z 5 edycją?

Co jak co, ale ekipa Wizards of the Coast specjalnie gadatliwa nie jest. Informacji mamy niewiele, więcej plotek niż faktów, więc każde oświadczenie jest na wagę złota. Równie wątło wygląda linia wydawnicza D&D 5E, zwłaszcza, jeśli pamięta się czasy TSR, wydawania kilku settingów na raz i licznych dodatkowych dodatków (R). Kilka dni temu Czarodzieje z Wybrzeża uchylili rąbka tajemnicy. Oto, czego się dowiedzieliśmy.


 • Kilka dni temu (20 stycznia) do sprzedaży trafił oficjalny ekran Mistrza Podziemi. Publikowałem jego zdjęcia na facebookowym profilu bloga. Choć graficznie jest piękny, dobór tabel wydaje mi się lekko kontrowersyjny. Każdy prowadzący dobrze wie, czego najbardziej potrzebuje, dlatego zrobiłem sobie własny ekran z wymienialnymi panelami. Zapewne kupię oficjalny screen i ocenię sam.
 • 7 kwietnia ukaże się kampania Princes of Apocalypse, której autorami są ludzie z Sasquatch Games Studio. Ważnym nazwiskiem jest pracujący w nim Rich Baker, któego chyba graczom i wielbicielom D&D przedstawiać nie trzeba.Kampania pozwoli nam doprowadzić bohaterów do piętnastego poziomu doświadczenia i będzie ocierała się o temat planów elementarnych, żywiołów i wszystko wskazuje na to, że staniemy przeciwko Tharizdunowi.
  Dodatkowo w kampanii znajdziemy czary pozwalające zawłądnąć mocą zywiołów, nową rasę: genasich. Tak, jak w przypadku The Rise of Tiamat, kampanię będzie promować kolejny sezon D&D Encouters.

  Oto, jak jest opisywana: "Wezwani mocą Starszego Oka Żywiołów (Elder Elemental Eye), fałszywi prorocy sięgają po moc oręży, dających im łączność z planami żywiołów. Pod rozkazami każdego z apokalitycznej czwórki istoty zła wznoszą świątynie zniszczenia. Tylko bohaterowie powiązani z którąś z frakcji, jakie działają w Zapomnianych Krainach, mogą je ocalić i powstzrmać koniec śwaita."
 • Jeśli nie będziecie mieli dość tej tematyki, czeka na was gra planszowa Temple of Elemental Evil. Wykorzystująca system znany z Castle Ravenloft czy Legend of Drizzt (czwarta edycja jeszcze żyje?), zostanie wydana przez WizKids. Możemy spodziewać się firmowo malowanych figurek.
 • Oficjalne, dedekowy MMORPG czyli Neverwinbter, zostanie wzbogacony nowym dodatkiem: Elemental Evil. Pojawi się na początku roku, wprowadzi nową klasę: paladynów i pozwoli awansować do 70 poziomu.
 • Uważni czytelnicy zauważą, że brak jednego tytułu, któy był wcześniej zapowiadany. Wszystko wskazuje na to, że Adventurer's Guide się NIE ukażę, a znaczna część jego zawartości zostanie podziekona pomięzy kampanię Princes of the Apocalypse oraz darmowy dodatek, który zostanie udostępniony fanom. Trudno powiedzieć, czy to dobrze, czy źle. Z jednej strony, widać, że sytuacja jest płynna, z drugiej, zespół nie dizie w zaparte i na ślepo.

4 komentarze:

 1. ciekawe. Znaczy to, że opisu świata nie będzie przez najbliższe pół roku. Może w ogóle nie będzie a będą wydawać tylko kampanie z małymi rozszerzeniami ras i klas?

  OdpowiedzUsuń
 2. Tym, że podręczniku z kampanią będą nowe czary, nowa rasa itd. mnie zaciekawiłeś. Czy ta kampania do Tiamat też ma mięso dla ludzi, którzy nie bardzo są zainteresowani prowadzeniem gotowych przygód?

  OdpowiedzUsuń
 3. @ jarecki: trudno powiedzieć, po sieci śmiga sporo plotek Nie znamy planów na więcej niż pierwszy kwartał/półrocze, może pod koniec roku będzie wiadomo coś więcej. Ale fakt, brak settingu doskwiera. Co do prezentacji przez moduły, nie sądzę by to wyszło. To nie czasy dawnego World of Gryhawk czy Mystary, obecnie gracze oczekują solidnego, sążnistego podręcznika. Nie chce im się kolekcjonować i szperać po dziesiątkach dodatków.

  @ Behir: miałem grać w kampanię, wiec ją tylko przejrzałem, ale raczej niczego takiego tam nie ma.

  OdpowiedzUsuń
 4. Z tego co ja widzę, to jestem przekonany, że nie będzie (przynajmniej na razie) całościowego opisu świata - tylko odsłony w kolejnych dodatkach. No i niestety chyba tylko Forgotten, za którym średnio przepadam. :P

  OdpowiedzUsuń