środa, 24 października 2012

Traveller - pytanie i ankieta

Dzisiaj będzie dość krótko i rzeczowo. Ale ze wstępem.

Lubię, kiedy blog o grach RPG jest o grach RPG, a nie o kotach. Kilka z naszej gromadki "niezależnych" blogerów wyspecjalizowało się i wypracowało swoje własne poletko. Inspiracje koncentrują się na rzeczach starszych, zakrawających o OSR, Smartfox pisze o Conanie, Krzemień dla odmiany bawi się w all-out D&D. Ja ze swojej strony interesuję się pośrednią fazą historii Lochów i Smoków oraz settingami, jakie się ukazywały i ukazują. Wpisy o czymś poza D&D ukazują się dość rzadko i nie rozmywają charakteru bloga. Jeśli w tym roku pojawiło się ich więcej niż trzy, byłbym zaskoczony (pamiętam jeden, recenzję "Prometeusza").

Jak już wspominałem wcześniej, troszkę się u mnie pozmieniało i nie jestem w tej chwili w stanie grać czy prowadzić RPG inaczej, niż poprzez internet. Na początku tego roku prowadziłem sandboxa w dolinie Nentir, opierając się na zasadach Swords&Wizardry. Jak to z tym trybem rozgrywki często bywa, zakończył się on niespodziewanie szybko śmiercią całej drużyny. Muszę szczerze przyznać, że było to dla mnie niesamowite doświadczenie i tę końcówkę zapamiętam chyba na resztę mojego erpegowego życia. Drużyna złożona z Tess, Idrila, Smartfoxa i Gobli wyraziła chęć dalszego grania i wybór padł na.. Travellera!

Tak, porzuciliśmy strefę bezpieczeństwa jaką jest fantasy, aby wkroczyć w coś zupełnie nowego, czyli science-fiction. Gra rozwija się BARDZO powoli, głównie ze względu na różne sprawy z życia codziennego i jak do tej pory spotkaliśmy się cztery razy: aby stworzyć postacie (dwie sesje), rozegrać wstępniak do sandboxa oraz jeden flashback który wyjaśniał  dlaczego postacie Idrila i Smartfoxa się znaj i lubią. Od razu przyznam szczerze, że nie jestem zadowolony z tych sesji, ale przestawienie się na nowa konwencję wymaga czasu i wprawy, a ja ostatnio przyrdzewiałem.

Moje pytanie do Was, jako do czytelników bloga jest następujące: czy chcecie na Zwoju ze Skelos widzieć teksty do Travellera, recenzje podręczników, artykuły o świecie (mój własny setting), raporty z sesji? A może wolicie, aby blog pozostał tylko przy tematyce Dungeons&Dragons?

O głosy i odpowiedzi poproszę w komentarzach. Na górze napiszcie Traveller lub D&D. Pierwsza odpowiedź będzie oznaczała, że chcecie abym umieszczał teksty o tej grze, druga że mam pozostać przy tematyce D&D. Prosiłbym także o kilka słów komentarz lub uzasadnienia. Ankieta potrwa do 11 listopada.

Raport z pierwszej sesji wstępnej znajdziecie w Lisiej Norze TUTAJ.

12 komentarzy:

 1. Traveller

  Lubię Travellera, a szczególnie setting wczesnego świata Travellera z GURPSa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja tam lubię czytać po prostu dobre teksty. Jak Cię najdzie na wpis o kotach, to wal o kotach. Byle ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Traveller to znakomita gra! :) Nie obraziłbym się widzieć notki o nim...

  OdpowiedzUsuń
 4. Z chęcią poczytam szczególnie elementy jak prowadzić i jak to wychodzi w praniu (patroni, losowe życiorysy bohaterów, losowe systemy, losowe zwierzaki). Sam mam bardzo wielką ochotę się za niego zabrać (wersja od Mongoose) na razie po testowej sesji jestem na etapie namawiania graczy by go wcisnąć w nasz zapchany grafik :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja z chęcią poczytam o RPG ogólnie, interesują mnie szczególnie recenzje i informacje o różnych mało znanych systemach.

  Tak przy okazji jeszcze wspomnę o czymś, czego bardzo mi na Twoim blogu brakuje - szukania tekstów po etykietach. Niedawno czytałem wpisy o Ravenlofcie szykując się do prowadzenia go i musiałem się przekopać przez 5 lat notek. Nie powiem, że ta archeologia nie była fajna, ale trochę uciążliwa ;-)

  OdpowiedzUsuń
 6. ja lubię czytać Twojego bloga; z chęcią też dowiem się jak wyglądają nasze przygody z za ekranu MG :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Akurat lada moment mam zamiar Travellera nabyć, więc się świetnie w czas wstrzeliłeś.
  Z dziką chęcią poczytam wszystko co na ten temat napiszesz : )

  OdpowiedzUsuń
 8. Traveller.
  Spaceshipy, lasery i szmuglerzy, no i nie ma Jedi. Czego chcieć więcej?

  OdpowiedzUsuń
 9. Traveller
  Skoro masz wenę to pisz o Travellerze. Jak ci wróci ochota na D&D to będziesz pisał o D&D. Proste ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Traveller jest fenomenalny, to świetna gra (uwielbiam zwłaszcza system tworzenia postaci) - pisz, a chętnie poczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Właśnie zauważyłem, że ankieta padła. Są dwa głosy, a poprzednio było około pięciu. Jeśli możecie, zagłosujcie jeszcze raz.

  Przy okazji drobna klaryfikacja: nie zamierzam porzucać (A)D&D, będzie koegzystowało z Travellerem.

  OdpowiedzUsuń
 12. To bardzo dziwne pytanie i nie na miejscu. Oczywiście, że chcemy :). Ja nawet bardzo

  OdpowiedzUsuń