czwartek, 15 grudnia 2011

Rich Baker zwolniony z WotC!

Dzięki Ramelowi, który zwrócił moją uwagę na ten news.

Rich Baker został zwolniony z pracy w Wizards of the Coast. Rich pracował przy D&D od ponad dwudziestu lat. był odpowiedzialny za wiele świetnych projektów, między innymi Dark Suna. Spod jego pióra wyszły dodatki zarówno do drugiej i czwartej edycji, przy tej ostatniej zadbał, aby setting pozostał bliski oryginałowi. Ostatnio Rich zajmował się grą figurkową Axis&Allies oraz pisał arcyciekawy cykl artykułów Nerathi Legends. W tym miesiącu okazał się ostatni z odcinków. Nie przypuszczałem, że ma to związek z aż tak wielkimi zmianami.

To już drugie odejście tak ważnego projektanta. Pierwszy był Bill Slavicsek. Obecnie D&D pozostaje pod "rządami" Mike'a Mearlsa i Monte Cooka. Jak dla mnie to wyraźny znak, że bardzo poważnie myśli się o piątej edycji.

UPDATE: Wikipedia donosi, że zwolniony został również Steve Winter, który podobnie jak Rich zaczął pracować jeszcze za czasów istnienia TSR i miał spory wkład w rozwój gry. Smutne święta dla tych panów.

9 komentarzy:

 1. Pozbywaja sie ludzi, ktorzy byli na "nie"?

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale na "nie" wobec czego? bo odpowiedź na to pytanie może nam wiele powiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla mnie to bardzo zła wiadomość - zwłaszcza w kontekście projektowania V edycji przez Monte Cooka.

  OdpowiedzUsuń
 4. No własnie. Monte ma dobre pomysły, ale bywa chimeryczny. Ogromny nacisk położył na kształt trzeciej edycji, która, czego nie ukrywam, mechanicznie nie należy do lubianych przeze mnie gier.

  OdpowiedzUsuń
 5. Monte miał świetne lata, ale to IMO dawne czasy, obecnie stać go co najwyżej na "dzieła" pokroju Ptolusa. Odnośnie 3.0 - ciężko powiedzieć, co on tam faktycznie dopisał. Z tego, co pamiętam, odpowiadał mocno za DMG, który jakoś specjalnie wybitny nie był.

  Samo 3.0/3.5/PF ja oceniam jednak bardzo wysoko - trzeba tylko ściąć połowę reguł i działa znakomicie. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ehhh Enc, hejterzysz od rana. Moim zdaniem DMG do 3e to niedościgniony wzór dla twórców gier. To samo tyczy się settingu Ptolus. Monte to świetny twórca gier i ma fajne pomysły, nie miałbym nic przeciwko by 5e wyszło spod jego pióra.

  OdpowiedzUsuń
 7. Może wymieniają "garnitury" (albo skład ekipy) przed rozpoczęciem prac nad piątą edycją D&D? Może zwolnieni nie pasowali do planowanej koncepcji WotC?

  OdpowiedzUsuń
 8. @Krzemień: Jeśli chodzi o Monte Cooka, to na niego narzekam od dawna :)

  Lubię go za niektóre rzeczy, ale to co wyczyniał po odejściu z WotC woła o pomstę do nieba ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dziś ukazał się ostatni odcinek mojej ulubionej kolumny "Save my Game" Czy wygląda na to, że i Stephen Radney-MacFarland pożegnał się z WotC?

  OdpowiedzUsuń