poniedziałek, 13 lipca 2015

Coś się dzieje w wieloświecie?

Ostatnich kilka dni to wysyp dość ciekawych informacji ze światów D&D.

Po pierwsze Beamdog, czyli firma stojąca za odświeżeniem Baldur's Gate, Baldur's Gate 2 oraz Icewind Dale ogłosiła swoje plany na przyszłość. Jakiś czas temu pisałem, że studio przymierzało się do wydania gry spod szyldu Wrót Baldura, która miała być trzecią w serii, ale nie Baldur's Gate 3. Tym sposobem otrzymaliśmy Siege of Dragonspear, grę, która opowie o losach <CHARNAME> pomiędzy pierwszą, a drugą częścią cyklu.


Co o niej wiemy? Śmierć Sarevoka nie przyniosła spokoju Wybrzeżu Mieczy. Z północy nadciąga Lśniąca Pani, a jej krucjata zagraża bezpieczeństwu, ponieważ okolicom grozi głód, a każdy kto się nawinie, siłą jest wcielany do jej armii. Lśniąca Pani utrzymuje, że sama jest potomkinią bóstwa. Celem jej marszu jest owiany ponurą sławą zamek Dragonspear, gdzie dojdzie do finalnej konfrontacji.

Za nim ona nastąpi, czeka nas 25 godzin gry, podczas których odwiedzimy nowe lokacje, wykonane tą sama metodą, co oryginalne: będą ręcznie malowane przez artystów, a nie generowane komputerowo. Odwiedzimy zapomnianą świątynię naszego ojca, Bhaala, most Boareskyr, gdzie Pana Mordu zabił Cyric czy Kanaglym - zaginione miasto krasnoludów.

W skład naszej drużyny wejdą klasyczni bohaterowie, czwórka znanych z Enhanced Edition oraz kolejna czwórka nowych. Jak donosi Grimuar Sferowca będą to: "kapitan Schael Corwin, łuczniczka Płomiennej Pięści gotowa poświęcić się dla miasta, które kocha; Voghlin, skald z północy, M’Khinn Grubdoubler, goblińska samotnica o niezwykłych szamańskich zdolnościach; Glint Gardnersonson, gnomi kleryk".

Otrzymamy też nową klasę: szamana, który będzie potrafił przyzywać duchy.

Do tego gra zostanie znacznie usprawniona i udoskonalona.

Jak wiać, Beamdog z szacunkiem podchodzi do klasycznych gier i czerpie pełnymi garściami z tradycji Zapomnianych Krain. Ciekawe, czy są to przygotowania do faktycznej trzeciej części sagi? Na razie możemy mówić o plotkach i o przesłankach. Nie powstanie zapewne Icewind Dale II: Ehnanced Edition, ponieważ ta gra była już oparta na trzeciej edycji i wymagałaby zbyt wiele modyfikacji do silnika Infinity Plus. Niewiele też słychać w temacie Tormenr: Enhanced Edition, stąd być może po ukończeniu prac na "Siege of Dragonspear" może doczekamy się Baldur's Gate 3?

Druga wazna wiadomość, to ankieta, jaka była/jest dostępna na stronie Wizards of the Coast. Dostaliśmy w niej pytania o to, jakie rasy, klasy i światy chcielibyśmy zobaczyć. Opcji było sporo, czerpały pełnymi garściami z dokonań  wszystkich edycji: od AD&D 2E, przez D&D 3.x, po 4. Mnie osobiście interesowały pytania o settingi, wśród opcji znalazł się między innymi Ravenloft, Dark Sun, Greyhawk i wiele innych. Choć mogliśmy zagłosować na Mazticę, to nie było Al-Qadima.

Co oznacza ta ankieta?

Najprawdopodobniej to, że projektanci myślą o kolejnych odcinkach cyklu Unearthed Arcana. Nie spodziewałbym się opisów settingów, a raczej takich artykułów jako o prowadzeniu Eberronu na zasadach piątej edycji. Podobnie będzie z nowymi rasami, czy klasami. Ostatnio ukazał się opis Awakened Mystic, a wraz z nim zasady do psioniki. Innymi słowy, musimy jak za dawnych czasów śledzić to, co się dzieje, a nie kupować zbiorcze podręczniki.

1 komentarz:

  1. Już nie myślałem, że kiedykolwiek zagram w BG z nową fabułą, lokacjami i postaciami! Cieszę się, że Beamdog zajął się tym tematem i postanowił stworzyć coś dla starych graczy :)

    Fajnie by było, gdyby Wizardsi wsparli DragonLance'a ;)

    OdpowiedzUsuń