poniedziałek, 19 maja 2014

Oto nowa edycja D&D!

Dziś na stronie Wizards of the Coast zapowiedziano nowe podręczniki do najnowszej edycji matki RPG. Możemy zapoznać się z planem wydawniczym (jest kilka niespodzianek), wyglądem okładek i opisem zawartości. Kilka informacji, poniżej.

Po pierwsze, z loga znikło słówko NEXT, nie ma słowa o piątej edycji. Zgodnie z modą przejętą z gier komputerowych i sprzętu, gra nazywa się po prostu Dungeons&Dragons.

Nowa, czy zrestartowana gra pojawi się na rynku 15 lipca za sprawą D&D Starter Set. W jego skład wejdzie książeczka z przygodą (64 strony), druga z zasadami, które pozwolą doprowadzić postacie do 5 poziomu doświadczenia, materiały pomocnicze i 6 kostek. Choć nie znalazłem dosłownego potwierdzenia, stawiam, że będzie to pudełko. Cena 19,99 USD.

Trochę ponad miesiąc później, 19 sierpnia, na rynku pojawi się Player's Handbook. Zawierać będzie reguły niezbędne do stworzenia i rozwijania postaci, toczenia walk, rzucania czarów, tworzenia tła fabularnego i wszystkiego tego, w czym bohaterowie są najlepsi. Podręcznik będzie liczył 320 stron (!) i będzie kosztował 49.99 USD (!!)

Tego samego dnia w ręce graczy trafi przygoda Hoard of the Dragon Queen, pierwsza część kampanii Tyranny of Dragons. Kult Smoka postanawia uwolnić Smoczą Królową z Dziewięciu Piekieł i wespół z Czerwonymi Czarnoksiężnikami kroczy przez Krainy, niosąc śmierć i pożogę. Każdy, kto ośmieli się wystąpić przeciwko, zostaje zgładzony. By powstrzymać ten złowrogi plan, formuje się niecodzienna koalicja, ale potrzebuje ona bohaterów... Podręcznik będzie liczył 96 stron i będzie kosztować 29,95 USD.

17 września na rynek trafi Monster Manual. Będzie liczył sobie 320 stron i zostanie po brzegi wypełnione potworami. Cena, 49,95 USD. * Daty wydania są różne, na stronie produktu widnieje 30 września.

21 października otrzymamy drugi rozdział kampanii Tyranny of Dragons, zatytułowany The Rise of Tiamat. Kult Smoka i Czerwoni Czarnoksiężnicy swoimi mackami oplatają już całe Krainy. Od mroźnej północy, po gorący Thay, toczy się desperacka walka. Zhentarimowie i Harfiarze próbują powstrzymać uwolnienie Tiamat, a jej wyznawcy nie mogą się doczekać, gdy Królowa Smoków obejmie rządy. Podręcznik będzie liczył 96 stron i kosztował 29,95 USD.

W listopadzie, a dokładniej 18 listopada, otrzymamy możliwość zakupu Dungeon Master's Guide. Wewnątrz znajdziemy zasady tworzenia światów, przygód i kampanii, pomoce dla prowadzącego, opisy magicznych przedmiotów i wiele innych informacji. Znów, jak pozostałe podręczniki główne będzie liczył 320 stron i będzie kosztować 49,95USD.

Nowością jest rozczłonkowanie "świętej trójcy", ale mało który portfel wytrzymałby uderzenie w postaci 150 dolarów na raz.

Podręczniki otrzymają dwojakie wsparcie. Pierwsze to dodatek do Neverwinter MMO, przenoszący wydarzenia z kampanii Tyranny of Dragons w cyfrowe krainy. Na razie nie wiadomo o nim wiele, ale pojawi się 14 sierpnia 2014 roku.

Druga forma wsparcia to linia figurek, produkowanych przez WizKids. W ramach zestawu Icons of Realms otrzymamy zestaw startowy z ikonicznymi postaciami. Za 6 plastikowych figurek będziemy musieli zapłacić 19,99 USD. Losowe boostery, zawierające po 4 figurki z całej kolekcji 44 wzorów będą kosztować 15,99 USD.

Cóż można rzec? Nie ocenia się książek po okładce, ale ilość tekstu (960) stron i cena są niczym cios maczugą giganta. Powalające. Wychodzi na to, że koniec roku będzie się wiązał z wydatkami!

11 komentarzy:

 1. Edges of the Empire kosztuje 60 dolarów za podręcznik podstawowy. Obawiam się, że przy tego typu publikacjach (kolorowych, wysokiej jakości ale nie za wysoko nakładowych) trzeba będzie się przyzwyczaić do takich cen. W końcu hobbyści to frajerzy a frajerów się goli. I ja pewnie dam się ogolić

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe za ile będzie miał Amazon.com - jak na razie jeszcze nie widzę tam podręczników.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czyli idealnie, skończymy sezon encounterów i bierzemy się za minikampanię ze starter setu ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. damn. a ja zamierzalem grac w czworke. zastanawiam sie czy poczekac...

  OdpowiedzUsuń
 5. Starter pewnie kupię z czystej ciekawości, by zobaczyć co warta jest nowa gra z logo D&D. Wielkich nadziei sobie nie robię, więc resztę prawie na pewno sobie podaruję. Zwłaszcza, że ceny są z kosmosu. W 2000 roku WotC wyznawało politykę względnie tanich podręczników podstawowych - po 20$. Nawet biorąc pod uwagę inflację, to nowe "D&D" nie powinno kosztować więcej jak 30$ za podręcznik.

  OdpowiedzUsuń
 6. A mi się logo nie podoba, jakieś takie bez wyrazu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Na amazonie już za 40$ można zamawiać.

  OdpowiedzUsuń
 8. Link, pls? Nie mogę się doszukać.

  OdpowiedzUsuń
 9. Trochę późno, więc pewnie już sam znalazłeś. Z ciekawszych rzeczy to PHB jest teraz za jakieś 32$, a MM staniał do 34$. Zapowiedzieli też Ekran Mistrza: http://www.amazon.com/Deluxe-Screen-Accessory-Wizards-Team/dp/0786965630/ref=pd_sim_b_6?ie=UTF8&refRID=1NDMKR3VX0K4JXMDERD6

  OdpowiedzUsuń
 10. Update: PHB nawet staniał do mniej niż 30$.

  OdpowiedzUsuń
 11. Za późno, już zamówione :) Fajnie widzieć jak tam ceny spadają :)

  OdpowiedzUsuń